Problemy z erekcją

Problem z erekcją podczas stosunku to dość częsta sytuacja. Jeżeli zdarza się to jedynie sporadycznie, nie ma zazwyczaj powodu do obaw. Jeśli jednak problemy z utrzymaniem erekcji zdarzają się bardzo często i umożliwiają partnerom prowadzenie satysfakcjonującego życia erotycznego, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Wielu mężczyzn wstydzi się problemów z erekcją - zdolność do odbycia stosunku płciowego jest przez nich uważana za wyznacznik ich męskości. Problemy z erekcją nie są jednak powodem do wstydu, a im szybciej zostaną wyleczone, tym szybciej wróci możliwość cieszenia się seksem.

Co może być przyczyną problemów z erekcją?

Przyczyn problemów z erekcją może być bardzo dużo. Dzielą się one zazwyczaj na dwie grupy - przyczyny fizjologiczne, oraz przyczyny psychologiczne. To, jaki mamy nastrój, czy się stresujemy, a także czy obawiamy się tego, że nie uda nam się odbyć stosunku, ma ogromne znaczenie! Problemy z erekcją podczas stosunku mogą powodować również liczne choroby i problemy natury fizjologicznej:

  • Choroby układu krążenia

  • Miażdżyca

  • Niewydolność nerek

  • Zbyt mała ilość wytwarzanego w organizmie testosteronu

  • Zażywanie niektórych leków

  • Alkohol, narkotyki

  • Choroby prostaty


Kłopoty z erekcją lub z jej utrzymaniem podczas stosunku mogą mieć również podłoże psychologiczne. Wpływa na nie depresja, obniżony nastrój, nerwica, a także przedłużający się stres - tak powszechny w naszym dzisiejszym życiu. Bardzo często problemy z erekcją dotykają mężczyzn młodych, dopiero rozpoczynających współżycie seksualne. Wynika to najczęściej ze zdenerwowania tym, że mężczyzna nie stanie na wysokości zadania i nie zadowoli swojej partnerki. Kłopoty z erekcją mogą również spowodować obawę o to, że taka przypadłość się powtórzy, i - paradoksalnie - powtórzy się ona właśnie z powodu stresowania się jej ewentualnym pojawieniem się. Jak sobie z tym radzić? Warto przede wszystkim uświadomić sobie, że stres w niczym nie pomoże, a problemy z erekcją mogą zdarzyć się każdemu. Dobrze jest szczerze porozmawiać o swoich obawach z partnerką - świadomość jej zrozumienia i braku pretensji z pewnością pomoże uporać się ze stresem i wstydem.

Skutki zaburzeń erekcji i problemów ze wzwodem

Problemy ze wzwodem podczas stosunku odbijają się nie tylko na jakości życia seksualnego partnerów. Bardzo często zaburzenia erekcji znacząco wpływają na samopoczucie psychiczne mężczyzn - obniżają ich poczucie wartości, powodują nerwicę, a nawet - jeśli nie są leczone - depresję. U niektórych mężczyzn może się to objawiać skłonnościami do agresji - w ten sposób odreagowują oni stres spowodowany niemożliwością uprawiania normalnego, dającego satysfakcję seksu. Można więc łatwo domyślić się, jak bardzo destrukcyjnie mogą takie zachowania wpływać na związek partnerów, a nawet na całą ich rodzinę. To właśnie dlatego leczenie zaburzeń erekcji nie powinno w żadnym wypadku być marginalizowane i powinno być wdrażane jak najszybciej - gdy tylko problem się pojawi.

Jak można leczyć zaburzenia erekcji?

Aby skutecznie wyleczyć impotencję i pozbyć się problemów z erekcją, należy przede wszystkim poznać ich przyczynę. To właśnie dlatego lekarz powinien na początku zlecić wykonanie serii badań, która pozwoli na wykrycie fizjologicznych przyczyn problemów z erekcją. Poza leczeniem różnego rodzaju chorób, ważne jest także prowadzenie zdrowego trybu życia - pozbycie się nadwagi, zrezygnowanie z używek i zmianę sposobu odżywiania na zdrowszy. Jeśli problemy z erekcją są wywołane czynnikami psychologicznymi, niezbędna może okazać się psychoterapia. Powinien na nią uczęszczać nie tylko mężczyzna - niekiedy również jego partnerka. Szczere rozmowy partnerów i zrozumienie problemu są bowiem bardzo istotne. Problemy z erekcją są w naszej kulturze tematem tabu - mężczyźni boją się o nich rozmawiać, starają się ukrywać je przed partnerkami i unikają wizyty u lekarza. Odpowiednio dobrane leczenie może jednak umożliwić trwałe pozbycie się problemu - wystarczy przełamać wstyd i udać się do specjalisty.

Problem z Potencją